ذره جدید – Tcc + tetraquark

[ad_1]

20/11/2000 5:31 صبح

دانشمندان روسی در همکاری با LHCb برخورددهنده بزرگ هادرونی از کشف یک ذره جدید – تتراکوارک عجیب و غریب Tcc +خبر دادند. بر اساس بیانیه مطبوعاتی منتشر شده در وب سایت CERN ، این شکل جدیدی از موضوع است.

Tcc + tetraquark تنها ذره ای است که برای علم شناخته شده است و از چهار کوارک تشکیل شده است که دو مورد از آنها بدون وجود اتیکوارک های مسحور شده مسحور (c-quarks) می شوند.

جذابیت به معنی تعداد کوانتومی یک عطر است که نوع کوارک را مشخص می کند (در مجموع شش “نوع” مختلف کوارک وجود دارد). در عین حال ، عمر یک تتراکوارک جدید تقریباً 10-500 برابر بیشتر از ذرات با جرم مشابه است و Tcc + tetraquark طولانی ترین دارنده رکورد است.

در ابتدا تصور می شد که هادرون ها (ذرات تشکیل دهنده) می توانند تنها از سه کوارک مانند پروتون و نوترون یا یک کوارک و یک آنتی کوارک تشکیل شوند. با این حال ، بیش از 50 سال پیش ، فیزیکدانان حدس زدند که هادرون هایی وجود دارد که شامل چهار (تتراکوارک) یا پنج کوارک (پنج کوارک) است.

وجود چهار پنتاکوارک و 20 تتراکوارک به صورت آزمایشی ثابت شده است.

Tcc + tetraquark شامل دو کوارک مسحور سنگین (تعیین شده cc) و دو عتیقه جات با عطر u (بالا) و d (پایین) است. تتر کوارک های شناخته شده قبلی جذابیت پنهانی داشتند ، یعنی حاوی کوارک مسحور شده و یک پارک ضد افسون بودند.

به گفته دانشمندان ، وجود دو کوارک سنگین باعث می شود که این ذره نسبتاً پایدار و ماندگار باشد. اگر به جای کوارک های c ، کوارک های b (کوارک های زیبایی) وجود داشته باشد ، عمر ذرات حتی طولانی تر می شود و به 10 تا منفی 13 درجه در ثانیه می رسد.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *