واشنگتن در تلاش است چند قدم از رویارویی طاقت فرسا با مسکو دور شود

[ad_1]

مذاکرات در مورد ثبات استراتژیک بین فدراسیون روسیه و ایالات متحده در ژنو در 28 ژوئیه 2021 انجام شد. طرفین نتایج را فاش نکردند ، بنابراین اجلاس بدون توجه به نظر می رسد. با این حال ، واقعیت مذاکرات و قصد ادامه کار گویای این امر است.

چه کسی در مذاکرات بدون توجه روسیه و ایالات متحده در ژنو برنده شد

این رایزنی ها پس از آن اتفاق افتاد که روسای جمهور ولادیمیر پوتین و جو بایدن در دیدار شانزدهم ژوئن در ژنو توافق کردند.

سرپرستی هیئت روسی سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه بود. به گفته وی ، طرفین در مورد چگونگی غلبه بر بحرانی که ظاهراً در زمینه کنترل تسلیحات ایجاد شده ، گفتگو کرده اند.

ریابکوف گفت: آمریکایی ها 100 درصد برای مذاکرات آماده بودند.

ریابکوف گفت: “این یک لحظه مثبت است. یک هیئت چشمگیر از ایالات متحده به نمایندگی از همه بخش ها وارد شده است.”

پس از مذاکرات ، وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد که هیئت آمریکایی در مورد موارد زیر بحث کرده است:

  • اولویت های سیاست آمریکا و محیط امنیتی فعلی ،
  • درک ملی از تهدیدهای ثبات استراتژیک ،
  • چشم انداز کنترل جدید تسلیحات هسته ای ،
  • شکل جلسات آینده گفتگوی ثبات استراتژیک

یک مقام ناشناس وزارت امور خارجه که در مذاکرات شرکت داشت به AP گفت ایالات متحده از تبادل نظرات اولیه خوشحال شد ابراز امیدواری کرد که این آغاز یک گفتگوی پایدار و سازنده در مورد کنترل تسلیحات و سایر مسائل استراتژیک باشد.


طرفین موضوعاتی درباره کنترل تسلیحات هسته ای ، اکتشافات فضایی ، هوش مصنوعی و امنیت سایبری را مورد بحث قرار دادند.

بحث امنیت سایبری بر مسائل استراتژیک و تسلیحات هسته ای متمرکز بود ، نه بر باج افزارها یا حملات هکرها.

به گفته ریابکوف ، “ما باید با پیچیده ترین موضوعات مانند تلاش برای استفاده از اینترنت و فن آوری های دیجیتال برای دستکاری سیستم های کنترل سلاح و غیره کنار بیاییم.”

آیا سازش وجود دارد؟

نماینده آمریکا خاطرنشان کرد که انتظار می رفت روس ها درباره سیستم دفاع موشکی آمریکا ابراز نگرانی کنند ، در حالی که طرف آمریکایی مانند قبل پاسخ داد که سیستم دفاع موشکی ایران و کره شمالی را هدف گرفته است نه روسیه.

به گفته تحلیلگران غربی ، یکی از مهمترین موانع مذاکرات این است که روسیه سیستم دفاع موشکی آمریکا را تهدیدی بلندمدت می داند ، در حالی که آمریکایی ها آن را ابزاری برای محدود کردن جنگ می دانند.

دولت بایدن می خواهد مسکو با محدود کردن سلاح های هسته ای غیر استراتژیک خود خارج از معاهده استارت جدید موافقت کند.

قابل ذکر است که دولت دونالد ترامپ از دو توافقنامه امنیتی استراتژیک با روسیه (INF و Open Sky) کناره گیری کرد و آماده خروج از استارت بود ، اما جو بایدن از این امر جلوگیری کرد.

بحران اوکراین در پس زمینه کم رنگ شده است

بدون شک ، واقعیت مذاکرات و قصد ادامه آنها به عنوان یک تحول مثبت در روابط بین ایالات متحده و روسیه به وجود می آید. او همچنین امیدوار است که حداقل برخی از روابط از دست رفته پس از بهار کریمه در سال 2014 و بحران در جنوب شرقی اوکراین احیا شود.

مشکل اوکراین در پس زمینه محو می شود. این بر روابط جهانی با چین ، مشکلات غلبه بر همه گیری ، تغییرات آب و هوا و غیره تأثیر نمی گذارد.

به نظر می رسد ایالات متحده در تلاش است تا از رویارویی با فدراسیون روسیه دور شود. قضاوت بر اساس اظهارات واشنگتن ، آمریکایی ها می ترسند که برخورد با رهبر جدید روسیه حتی راحتتر از ولادیمیر پوتین باشد. با توجه به دستاوردهای اخیر روسیه در صنعت دفاعی ، روسیه می تواند به دشمن بسیار خطرناک تری برای ایالات متحده تبدیل شود.

در اظهار نظر به پراودا. رو ، الکسی موخین ، مدیرکل مرکز اطلاعات سیاسی ، چندان خوش بین نبود. وی خاطرنشان کرد: روسیه و ایالات متحده در چارچوب توافقات دوجانبه به جهان و به ویژه چین نشان می دهند که رهبران دو کشور می توانند به توافق برسند.

با این حال ، این دانشمند سیاسی معتقد است که خوش بینی زودرس است ، زیرا سطح بسیار بالایی از روس هراسی در رستوران آمریکایی وجود دارد.

این دانشمند علوم سیاسی به پراودا گفت: “و البته شرکای آمریکایی ما باید پس از مدتی آن را رها کنند.” Ru

این کارشناس مطمئن است که روسیه نیز بازی سیاسی انجام می دهد ، زیرا روسیه به چین این باور را می دهد که مسکو برای گفتگو با ایالات متحده پشت سر چین نخواهد ایستاد.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *